Váchal, Josef, 1884-1969
Váchal, Josef, 1884-1969

Occupation: typografové;spisovatelé;grafici;knihaři;umělci;dřevorytci;tiskaři
 

Biography / historiography: Josef Váchal se narodil 23. 9. 1884 v obci Milavče u Domažlic a zemřel 10. 5. 1969 v Studeňanech u Jičína. Byl grafik, typograf, básník, spisovatel, bibliofil, umělec. Věnoval se malbě a užité grafice, tvořil drobné plastiky i keramiku, vytvářel originální nábytek, psal texty, fotografoval, atd. Známé jsou jeho autorské knihy s vlastním textem, sázeným literami ručně řezanými do olova (nebo jiným autorsky zhotoveným písmem), zdobené originálními dřevorytovými ilustracemi, které mnohdy sám vázal. Také díky tomu knihy působí jako samostatné rukodělné dílo. Na interpretaci Váchalovy tvorby má vliv dobový, společenský a umělecký kontext. V projevu je charakteristický expresivní osobitý rukopis, primitivismus až abstrahující prvky. Obsahově pak převládá Váchalův zájem o mystiku, magii, atd. Nelze pominout karikaturní zkratky, parodii, kolísání mezi vírou a herezí, sarkasmus, excentrický přístup. Josef Váchal je uváděn jako jedna z výrazných postav symbolismu a secese, ale také jako významný představitel české knižní grafiky, neméně pak ceněn jako grafik, nejen kvůli vícebarevnému tisku z jedné desky, ale i za inovace a přínos v oboru. Během života se seznámil s předními osobnostmi uměleckého a společenského dění: Jakubem Demlem (přátelství trvalo krátce), Ludvíkem Bradáčem, Františkem Koblihou, Arnoštem Sáňkou, Josefem Portmanem, Janem Konůpkem, atd. Od raných let byl inspirován okultismem, mysticismem, magií, spiritismem, satanismem, anarchismem, což výrazně jeho tvorbu poznamenalo a ovlivnilo. Obsahově se v díle k těmto odkazům hlásil a mnohdy z nich vycházel. Knihy s těmito náměty však také vášnivě sbíral, stejně jako staré tisky, odbornou literaturu, jarmareční a kramářské písně, zajímal se o barokní literaturu, lidové romantické spisy, folklórní náměty, filozofii, ale i brakové čtivo. Od mládí podnikal dlouhé cesty po Čechách, Slovensku (cestoval i pěšky a na kole). Sporným se jeví jeho kladný vztah k fašismu.
 
Books / library description: Zastoupení tvorby Josefa Váchala ve sbírkách Knihovny Národního muzea je poměrně obsáhlé. Nachází se v oddělení knižní kultury ve fondech: exlibris, bibliofilií, ilustrace, kramářských písní, nakladatelské archivy a osobní fondy, v oddělení rukopisů a starých tisků a v oddělení základní knihovny. Zahrnuje grafické práce (např. exlibris, ilustrace), autorské knihy, korespondenci, rukopisy, litery, tiskařské nástroje, nábytek, ale i zlomek jeho osobní knihovny. Sám Josef Váchal daroval Knihovně Národního muzea v roce 1910 několik grafik a o rok později 2 autorské knihy, části byly do Knihovny Národního muzea získána nákupem (také např. od Josefa Váchala v roce 1968), převodem z NG a drobnými dary. Část sbírky přišla v pozůstalosti Anny Mackové v roce 1974, jedná se o Váchalovy autorské knihy, díl osobní knihovny (Váchala a Mackové), exlibris, užitou grafiku, korespondenci, atd. Ve sbírkách oddělení knižní kultury Knihovny Národního muzea je zhruba 230 kusů dosud zpracovaných Josefem Váchalem vytvořených exlibris, která se nachází napříč fondy (např. ve fondu K. J. Obrátila kolem 130 kusů, ve fondu M. Novotného 4 kusy, ve fondu Jiřiny Paroubkové kolem 20 kusů, atd.). Fond bibliofilií oddělení knižní kultury obsahuje soubor 52 knih tzv. Váchalovy osobní knihovny, tento fond byl vytvořen uměle, především přesignováním knih z hlavního fondu Knihovny Národního muzea, knihy obsahují Váchalovo poznámky, vpisky, vlepovaná exlibris, některé jsou v originálních vazbách. Jedná se převážně o filozofickou a odbornou literaturu, ale i o poezii, prózu a časopisy. K celku Váchalovy osobní knihovny bylo přičleněno 45 autorských knih Josefa Váchala (také vyčleněných z hlavního fondu Knihovny Národního muzea a knih z fondu bibliofilí). Zde nalezneme i nejznámější díla, jako Šumava umírající a romantická, Krvavý román, Malíř na frontě, Receptář barevného dřevorytu. Knihy jsou dostupné pod signaturou bibliofilií a fondu základní knihovny.

Provenance records description: Typický podpis Josefa Váchala v knihách, signování exlibris a grafiky, použití monogramu, nebo variant podpisu. Dále se objevují unikátní kreslená exlibris a vlastní exlibris. Grafiku a exlibris Josef Váchal vytvořil v dřevorytu, leptu, suché jehle, linorytu, ale pracoval i s typografií. Část knih je s originální vazbou od Josefa Váchala, např. slepotiskové a typografické označení vazby Josefa Váchala razítkem přímo na vazbě knihy.

Bibliography:
TOMAN, Prokop. Nový slovník československých výtvarných umělců. Praha: Rudolf Ryšavý, 1936, s. 716.; DAČEVA, Rumjana, KLÍNKOVÁ, Hana, KAŠE, Jiří. Josef Váchal 1884-1969 : výstava 12. května - 28. srpna 2005. Litomyšl : Paseka, 2005. ISBN 80-7185-763-7.; RAKUŠANOVÁ, Marie. Josef Váchal. Podvratník, technolog a magik o umění. Umění = The Art: časopis Ústavu dějin umění Akademie věd České republiky. 2012, LX, č. 6, s. 478-510. ISSN 00495123.; PAVELKOVÁ, H.; VETTERLOVÁ, P. Knihovna Josefa Váchala. Praha: PNP, 1998. 75 s.; Josef Váchal. Váchal [online]. [cit. 2013-04-12]. Dostupné z: http://www.vachal.cz/vachal.htm www.vachal.cz/vachal.htm; ÚSTAV PRO ČESKOU LITERATURU AV ČR. Slovník české literatury po roce 1945 [online]. 30.9.2006 [cit. 2013-04-11]. Dostupné z: http://www.slovnikceskeliteratury.cz/showContent.jsp?docId=887; BAJEROVÁ Marie. Josef Váchal a Knihovna Národního muzea, in Sborník Národního muzea v Praze. Řada C - literární historie, roč. 19 (1974), č. 3/5, 1976.

S U P P L E M E N T S:
Exlibris Josefa Váchala „Chodba mystiků“ z roku 1909 na levém přídeští knihy. Technika dřevoryt. Exlibris v knize: Sign. Váchal 7. BRADÁČ, Ludvík. Úprava vazeb knižních. Praha: Spolek českých bibliofilů, 1911.
Charakteristický podpis Josefa Váchala, používaný k označení knih, nebo jako podpis u signování grafických děl. Objevují se varianty J. V., J. Váchal, JVáchal, JV., atd. Charakteristický podpis: Sign. Váchal 8. Přepěkné říkání o svatém poustevníku Menrátovi, který mnoho bídy a chudoby vytrpěl a na konec dvěma zbujníky do smrti utlučen byl / [podle staroněmeckého sepsání přeložil a ... s pomocí přátel Studia ... vydal Josef Ševčík]. V Babicích : Josef Ševčík ; Stará Říše na Moravě : Studium, 1907.
Charakteristická vazba Josefa Váchala. Originální celokožená vazba s reliéfní výzdobou. Sign. Bibl. A 93. VÁCHAL, Josef. Koruna bludařstva to jest Postyla kacířská : Sbírka nekřesťanských kázání, glos a básní na všechny neděle a svátky v roce připadající / Josef Váchal. Praha : Josef Váchal (nákl. vl.), 1926.


Image Gallery: